تبلیغات
لطفا با لبخند وارد شوید - اعتماد به نفس و خودباوری
 
درباره وبلاگ


سلام
امیدوارم همیشه بهترین روزها رو برای خودتون رقم بزنید ...
این وبلاگ در مورد مطالب خواندنی،مذهبی،
آموزشی،جالب،طنز،دانستنیها و شعرهای زیباست.
امیدوارم خوشتون بیاد

مدیر وبلاگ : -
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
لطفا با لبخند وارد شوید
هر روز میتونه بهترین روز برای ما باشه ، چون این خود ماییم که روزهامون رو میسازیم ...
www.best-day.mihanblog.com

انسان‌هایی که با اعتماد به نفس پیش می‌روند به خوبی می‌د‌انند که برای بهبود وضعیت زندگی خود باید چه کاری انجام دهند. بهبود وضعیت زندگی امری است که به سادگی می‌تواند شما را به سمت موفقیت هدایت کند و همچنین سبب می‌شود تا در تمام جوانب زندگی احساس استغنا و رضایت به شما دست دهد.

نمی‌توان گفت که اعتماد به‌نفس بالا دارای یک نوع رفتار خاص می‌باشد. این رفتارها در توانایی كنترل خود، ارتباط مناسب، و یا توانایی گرفتن حق خلاصه نمی‌شود؛ بلکه اعتماد به‌نفس را می‌توان به مجموعه‌ای از رفتارها که باعث ایجاد باور خود در شما می‌شود، نسبت داد.

برخی افراد به ویژه آن دسته از انسان‌هایی که فاقد اعتماد به نفس می‌باشند، تصور می‌کنند که زندگیشان همانطور که هست خوب می‌باشد و نیاز به هیچ‌گونه ترقی و پیشرفتی ندارند. زندگی بر وفق مراد آنها پیش می‌رود، البته تا زمانیکه با مسأله دشواری روبرو شوند. در چنین حالتی که قدری نیاز به تلاش و همت بشتری دارند، به‌سرعت دست پاچه می‌شوند. در این وضعیت نیاز به تصمیمی دارند که آینده زندگی را برایشان معین می‌کند، اما آنقدر دودل هستند که به هیچ وجه نمی‌توانند دست به هیچ گونه اقدامی بزنند.


اعتماد به نفس و خود باوری چیست؟

در تعریف اعتماد به نفس تعریف‌های بسیاری مطرح شده است اما در یک تعریف ساده می‌توان اعتماد به نقس را چنین  تعریف کرد: اعتماد به نفس یعنی باور به توانایی ها خود.

 اعتماد به‌نفس پایین شرایط ناتوان كننده‌ای برای اغلب افراد پدید می‌آورد و مانع از ایفای نقش در موقعیت‌های اجتماعی می‌شود.  اعتماد به‌نفس ایجاد کننده و شکل دهنده یا تضعیف و نابود کننده خط مشی و مسیر زندگی و شغلی شما خواهد بود. اشخاصی كه در مورد خود و تواناییهایشان احساس خوبی دارند، به چنین زمینه هایی دست خواهند یافت:

 

چگونه می‌توان اعتماد به نفس را افزایش داد؟

راه‌های متعددی برای افزایش میزان اعتماد به‌نفس جود دارد. كه به‌برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 

مهارت‌های  ارتباطی خود را گسترش دهید.

در واقع خودباوری و اعتماد به‌نفس ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد کمک می‌کند تا واقعیت هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می‌آموزند که در درون اجتماعی برخی از افراد توانایی های  بیشتر از آن ها و برخی دیگر توانایی کمتر از آن ها را دارند. در واقع آن ها می‌آموزند که کم توان ترین افراد جامعه در همه ویژگی ها نیستند.

 

در اجتماع بودن را تمرین کنید.

به فعالیت‌هایی ملحق گردید كه همواره در ارتباط با دیگران باشید. مانند باشگاه، كلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی و كلوپ‌های تفریحی, دراین محیط‌ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت كنید. پس از مدتی خواهید دید ارتباط با دیگران برایتان عادی و راحت می‌شود. 

 

از طرد شدن نهراسید.

یكی از عامل‌های اصلی در اعتماد به‌نفس پایین، ترس از عدم پذیرش (طرد شدن) است. آنچه را كه فكر می‌كنید درست است انجام دهید. به‌یاد داشته باید این انتظار اشتباهی است كه بخواهیم همیشه مورد پذیرش و تأیید دیگران باشیم. 

 

نگرش مثبت داشته باشید.

سعی کنید به موفقیت ها و نکات قوت خود فکر کنید. ترفند كار در این است كه خودآگاه (تمركز حواس بخود) نباشید.  اعتماد به نفس پایین، تردید و دودلی هنگامی رخ  میدهد كه شما به عیوب و نقایص خود فكر می‌كنید.  در عوض افكارتان را سراسر به شخصی كه در حال گفتگو هستید متمركز گردانید.  هم شما اضطراب خود را از خاطر خواهید برد و هم اینكه طرف مقابل از توجه شما خرسند و مشعوف خواهد شد.

 

توقعات خود را كاهش دهید

همیشه عالی بودن غیر ممکن است افرادی که می‌خواهند همیشه عالی باشند هیچ‌گاه کاری را انجا نمی‌دهند.

 

کارها را تمام کنید.

تمامی وظایف و كارهای را كه به‌عهده می‌گیرید، به انجام برسانید. اهمیتی ندهید كه ممكن است آن‌ها تا چه حد ناخوشایند باشند. آنها را به بهترین شكل ممكن و با استفاده از تمامی توان و كارایی‌تان انجام بدهید. كارهای نیمه كاره ذهن شما را مشغول می‌كنند, و اعتماد به نفس شما را كاهش می‌دهند.

 

از تحلیل رفتار دیگران پرهیز کنید.

اگر می‌خواهید اعتماد به نفس بالا داشته باشید، لزومی ندارد هر اظهار عقیده‌ای مانند شوخی و طعنه‌هایی كه دیگران احتمال دارد به‌سوی شما روانه كند را به‌عنوان یك توهین به‌خود تلقی كنید. مردم اغلب چیزهایی را می‌گویند كه هیچ مقصود و منظوری از آن ندارند.  وقتی كه آن‌ها آزاری به شما نمی‌رسانند، ناراحتی و به‌دل گرفتن حرف آن‌ها مشكل آفرین خواهد و ذهن شما را مشغول می‌كند. هرچند گاهی اوقات مردم نظرات نابجا و بی‌موردی می‌دهند كه در این حالت شما می‌باید قاطعانه از خودتان دفاع كنید.

 

به خود تلقین مثبت کنید.

هر روز به خودتان تلقین مثبت كنید. هر روز هنگامی كه از خواب بر می خیزید یا هنگامی كه به محل كارتان می‌رسید، مصرانه به خود بگویید: «من عالی هستم» یا «من می ‌توانم هر كاری را انجام دهم.» هر روز صبح در آینه به خود نگاه كنید. با لبخند به خود نگاه كنید. با خود مكالمه درونی كرده و به خود خوشبین باشید. به خودتان بگویید كه شما می توانید.

 

پذیرش خطر شکست.

قهرمانان برجسته مشت‌زنی درحالی پا به میدان می ‌گذارند كه احتمال شكست برایشان وجود دارد.  به همین ترتیب شما نباید انتظار داشته باشید همیشه موفق باشید. هیچ چیز 100% نیست.  بنابراین رویارویی با یك فرد را به‌عنوان یك تجربه آموزنده در نظر بگیرید. هرگاه اشتباه بزرگی مرتكب شدید آن را بپذیرید.  اغلب اشتباه‌ها کوچک‌تر از آن چه شما تصور می ‌كنید هستند. اندیشمندی می‌گوید : "به یاد داشته باش كه هر پیروزی بزرگی پس از چند بار شكست بدست میاید.  شكست‌های مكرر مانند پیك‌هایی هستند كه در جاده منتهی به پیروزی حركت می‌كنند."

 

 

خود را برای کارهای خوب تشویق کنید.

به هنگام نیل به موفقیت‌ها، اهمیتی ندارد كه این كامیابی تا چه اندازه بزرگ باشد، به خود تبریك گفته و از خود قدر دانی كنید و برای خود پاداشی در نظر بگیرید. یك استراحت، صرف یك فنجان قهوه اضافی، یا هر آنچه مورد علاقه تان است.

 

مشکلات را زیاد بزرگ نکنید.

بزرگ کردن مشکلات موجب می ‌شود خود باوری و اعتماد به نقس خود را از دست بدهید. بزرگ كردن مشكلات موجب كاهش احساس توانایی شما می ‌شود. به یاد داشته باشید برای حل مشکلات شما توانایی لازم را دارا هستید، و همیشه برای حل یک مشکل دست کم یک راه حل وجود دارد.

 

بر ترس خود غلبه کنید.

تنها راه حل غلبه بر ترس اقدام است. اگر از عقاید و نقطه نظریات خود را در جمع‌ها با صدای بلند ابراز كردن می ترسید یا از كنفرانس دادن می ‌ترسید، اقدام كنید. اگر از مردود شدن می‌ترسید، به جای صرف وقت در نگرانی، درس بخوانید.

نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها :


سه شنبه 1390/01/30 :: نویسنده : -